tel. (91) 82-94-627                                                            USG,RTG,EKG

DARMOWE BADANIE FRETEK NA CHOROBĘ ALEUCKĄ

W ostatnim czasie podjęliśmy współpracę z Warmińsko-Mazurskim Uniwersytetem Przyrodniczym w zakresie przekrojowych badań nad występowaniem choroby aleuckiej fretek w Polsce.

Właścicieli fretek zainteresowanych wykonaniem badania prosimy o telefoniczny kontakt z lek.wet. Katarzyną Sulimą. Badanie jest wykonywane metodą nieinwazyjną, przez pobranie wymazu z jamy ustnej.

Badanie jest wykonywane nieodpłatnie.

 

Choroba aleucka fretek w skrócie

Choroba aleucka spowodowana jest przez parwowirus (ADV), a nazywa jej wywodzi się od aleuckich norek, które są szczególnie na nią wrażliwe.

Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową, przez bezpośredni kontakt z wydalinami lub wydzielinami chorych zwierząt oraz drogą pionową.

Często nie występują w ogóle objawy kliniczne.

 

W klinicznym przebiegu choroby mogą występować:
-->niedowład kończyn miedniczych i niezborność, która może postępować i objąć przednie kończyny (często problem dotyczy niedowładu kończyn miednicznych przy zachowanej normalnej aktywności zwierzęcia),

-->przewlekła, postępująca utraty masy ciała, wyniszczanie,

-->smolisty kał,

-->zaburzenia rozrodu,

-->hepatomegalia, splenomegalia,

-->drżenia mięśniowe, drgawki,

-->w postaci ostrej u pojedynczych osobników choroba kończy się zgonem,

Ze względu na mało specyficzne objawy kliniczne choroba jest stosunkowo rzadko rozpoznawana. Nie ma danych odnośnie częstotliwości występowania wirusa u fretek w Polsce. Przekrojowe badania u fretek w USA i w Wielkiej Brytanii wskazują na zakażenie parwowirusem odpowiednio 10 i 8,5%  badanych populacji.

Kliniczna postać choroby rozwija się tylko u części zakażonych zwierząt.

 

Leczenie

Leczenie choroby aleuckiej polega głównie na łagodzeniu objawów spowodowanych przez wtórne oddziaływanie wirusa na organizm fretki.

Duże znaczenie ma zwiększanie odporności i ograniczenie stresu u zwierząt seropozytywnych.

 

Źródło:

1.Ferrets, Rabbits and Rodents  (Author), Katherine Quesenberry DVM MPH Diplomate ABVP (Author) Elizabeth V. Hillyer DVM

2.BSAVA Manual of Rodents and Ferrets

Edited by: Emma Keeble and Anna Meredith